| Type | Single cylinder, liquid-cooled, DOHC, 4-Stroke, 4-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 147.3 cc |
| Maxpower | 18.90 Bhp @ 10,500 rpm |
| Max torque | 14 NM @ 9000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Starting Method | Electric |
| Width | 745 mm |
|---|---|
| Chassis | Diamond Frame |
| Seat Height | 1 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 130 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono Shock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 140 Kmph |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Bulb |
| Tail Light | Bulb |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |