Bajaj Pulsar NS200 |
| Type | Triple Spark, 4 - stroke, SOHC - 4V - Liquid Cooled, single cylinder, BSIV |
|---|---|
| Engine cc | 199.5 cc |
| Maxpower | 23.17 Bhp @ 9500 rpm |
| Max torque | 18.3 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 49.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multi-Plate Wet |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2017 mm |
|---|---|
| Width | 804 mm |
| Height | 1075 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Weight | 154 kg |
| Suspension Front | 37mm Telescopic Front Fork with Antifriction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | Nitrox Mono Shock Absorber with piggy back gas canister |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 52P |
| Tire Rear | 130/70-17 62P |
| Brake Front | Petal Disc With ABS |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Petal Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 8AH |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | H4 BLUE TINGE (12V 55/60W), All-time Headlamp On (AHO) |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 136 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Satin Blue, Pewter Grey, Metallic Pearl White, Burnt Red |