Bir Magnum |
| Type | Electric |
|---|---|
| Engine cc | 1 cc |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1870 mm |
|---|---|
| Width | 680 mm |
| Height | 1140 mm |
| Weight | 86 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 3.5-12 |
| Tire Rear | 3.5-12 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Gel battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 60 V/ 28Ah |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 45 Kmph |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Conventional |