Bir Nova |
| Type | Electric |
|---|---|
| Maxpower | 1200W |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1800 mm |
|---|---|
| Width | 580 mm |
| Height | 1100 mm |
| Weight | 80 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 3.0-10 |
| Tire Rear | 3.0-10 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Gel battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 60V/ 20Ah |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 40 Kmph |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Conventional |