CF Moto 300NK 2024 |
| Type | Single-cylinder, 4-stroke, liquid-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 292.4 cc |
| Maxpower | 27 HP / 8750 rpm |
| Max torque | 18.4 ft-lb / 7000 rpm |
| Engine bore | 78.00 mm |
| Stroke | 61.20 mm |
| Fuel System | Fuel Injection (Fi) |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-plate, Slipper Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Chassis | 795 mm |
| Seat Height | 1360 mm |
| Fuel Tank | 12.50 liter |
| Weight | 151 kg |
| Suspension Front | Inverted forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono Suspension, centre aligned |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 R17 |
| Tire Rear | 140/60 R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 292mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Rear Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 22 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 130 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Magma Red, Nebula White |