Ducati Diavel 1260 Lamborghini |
| Type | L-Twin Cylinder, 4 Valves Per Cylinder, Dual Spark, Liquid Cooled, Desmodromic Variable Timing |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 162 HP @ 9500 rpm |
| Max torque | 129 Nm @ 7500 rpm |
| Engine bore | 106.00 mm |
| Stroke | 71.50 mm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 13.0 : 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Slipper and Self-Servo Wet Multiplate Clutch with |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2273 mm |
|---|---|
| Width | 1600 mm |
| Height | 1151 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1600 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 249 kg |
| Suspension Front | 50mm Adjustable USD Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock, Preload and Rebound Adjustable, Aluminium Casted Single-Sided Swingarm |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 ZR17 |
| Tire Rear | 240/45 ZR17 |
| Brake Front | Twin Semi-Floating Discs |
| Brake Front Diameter | 320mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 265mm |
| Head Lamp | LED |
|---|---|
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 18.18 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 270 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Tubular Steel Trellis |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Electrum Gold |