Ducati Scrambler Urban Motard |
| Type | L-Twin, Desmodromic Distribution, 2-Valves Per Cylinder, Air-Cooled Engine |
|---|---|
| Engine cc | 803 cc |
| Maxpower | 73 HP @ 8250 rpm |
| Max torque | 66.2 Nm @ 5750 rpm |
| Engine bore | 88.00 mm |
| Stroke | 66.00 mm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Hydraulically Controlled Slipper and Self-Servo We |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2165 mm |
|---|---|
| Width | 855 mm |
| Height | 1150 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1436 mm |
| Fuel Tank | 13.50 liter |
| Weight | 196 kg |
| Suspension Front | 41mm Upside Down Kayaba Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Kayaba Rear Shock, Pre-Load Adjustable |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | Pirelli Diablo Rosso III - 120/70-ZR17 |
| Tire Rear | Pirelli Diablo Rosso III - 180/55-ZR17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 330mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 245mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 19 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 198 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Tubular Steel Trellis |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red & White |