Harley-Davidson CVO |
| Type | Twin-Cooled™ High Output Twin Cam 103™ |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 138 Nm @ 3750 rpm |
| Engine bore | 98.40 mm |
| Stroke | 111.10 mm |
| Fuel System | Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2600 mm |
|---|---|
| Width | 884 mm |
| Height | 1448 mm |
| Seat Height | 740 mm |
| Wheelbase | 1625 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Fuel Tank | 22.70 liter |
| Weight | 411 kg |
| Suspension Front | 41.3 mm telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic, adjustable |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | BW 130/80B17 65H |
| Tire Rear | BW 180/65B16 81H |
| Brake Front | 32mm 4 Piston Fixed |
| Brake Rear | 32mm 4 Piston Fixed |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 55-watt low beam, 120-watt high |
| Rear Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 17 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 260 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Yes |
| Techometer | Analogue |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Mysterious Red |