Harley Davidson X 350 |
| Type | Liquid Cooled-cooled, in-line twin Engine |
|---|---|
| Engine cc | 353 cc |
| Engine bore | 70.50 mm |
| Stroke | 45.20 mm |
| Fuel System | Fuel Injection (Fi) |
| Compression Ratio | 11.9: 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2110 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1410 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Fuel Tank | 13.50 liter |
| Weight | 180 kg |
| Suspension Front | 41mm inverted rebound adjustable |
|---|---|
| Suspension Rear | Oil-air separation rebound damping adjustable, preload adjustable shock absorber |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-17 |
| Tire Rear | 160/60-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Head Lamp | LED |
|---|---|
| Rear Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 155 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |