Hero Destini 125 |
| Type | Air-Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 124.5 cc |
| Maxpower | 8.82 PS @ 6750 rpm |
| Max torque | 10.2 Nm @ 5000 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 1809 mm |
|---|---|
| Width | 1154 mm |
| Height | 729 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 5.50 liter |
| Weight | 112 kg |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Single Coil Spring Hydraulic Type |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/100-10 |
| Tire Rear | 90/100-10 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | Halogen with LED DRLs |
| Turn Lamp | Bulb |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 85 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |