Hero Pleasure |
| Type | Single Cylinder, 4-stroke, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 102 cc |
| Maxpower | 5.03kw@ 7000rpm |
| Max torque | 7.85Nm@ 5000rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 52.00 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Dry Automatic |
| Starting Method | Electric Start |
| Length | 1750 mm |
|---|---|
| Width | 706 mm |
| Height | 1110 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1240 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Fuel Tank | 5.00 liter |
| Weight | 104 kg |
| Suspension Front | Hydraulic damper |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic damper |
| Wheel Front Type | 10 x 2.15 |
| Wheel Rear Type | 10 x 2.15 |
| Tire Front | 3.50 x 10 – 4 PR / 51 J |
| Tire Rear | 3.50 x 104 - 4PR / 51 J |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | 12v, 4A |
|---|---|
| Head Lamp | 35/35w Halogen Type |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 77 Kmph |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Carry Hook | No |
| Pros | * Light On Its Feet, Easy To Man oeuvre In A Parking Lot. * Looks Cute And Retro With The New Styling. * Is Easy To Ride In The City. |
| Cons | * Feels Nervous At Higher Speeds. * Engine Has Vibrations At Higher Speeds. |
| Colors | Sports Red Black, Moon Yellow, Fadeless White Grey, Black |