Lifan SS2 |
| Type | 4 – Stroke Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 223 cc |
| Maxpower | 16.6 Bhp @ 0 RPM |
| Max torque | 16.5 NM @ 0 RPM |
| Engine bore | 65.50 mm |
| Stroke | 66.20 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet-Multiplate |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2005 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1065 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 135 kg |
| Suspension Front | Hydraulic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 120/80-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 125 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red, White |