Mahindra Duro DZ |
| Engine cc | 124.6 cc |
|---|---|
| Maxpower | 8.11 kW @7000 rpm |
| Max torque | 9.0 Nm @5500 rpm |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 1814 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1275 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 6.50 liter |
| Weight | 114 kg |
| Brake Front | Drum |
|---|---|
| Brake Rear | Drum |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 80 Kmph |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Carry Hook | No |
| Colors | Red, Purple |