Triumph Bonneville T120 |
| Type | Liquid-Cooled, 8-Valve, SOHC, 270° Crank Angle Parallel Twin Engine |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 78.9 HP @ 6550 rpm |
| Max torque | 105 Nm @ 3500 rpm |
| Engine bore | 97.60 mm |
| Stroke | 80.00 mm |
| Fuel System | Multipoint Sequential Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate Torque Assist Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Width | 780 mm |
|---|---|
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Fuel Tank | 14.50 liter |
| Weight | 236 kg |
| Suspension Front | 41mm Cartridge Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin RSU’s with Preload Adjustment |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 100/90-18 |
| Tire Rear | 150/70-R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 310mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 255mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED Head Light with DRL |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 21 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 180 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Tubular Steel with Twin Cradles |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Cordovan Red Silver Ice, Cobalt Blue Silver Ice, Jet Black |