Triumph Speed Twin 900 |
| Type | Liquid-Cooled, 8-Valve, SOHC, 270° Crank Angle Parallel Twin Engine |
|---|---|
| Engine cc | 900 cc |
| Maxpower | 64.1 HP @ 7500 rpm |
| Max torque | 80 Nm @ 3800 rpm |
| Engine bore | 84.60 mm |
| Stroke | 80.00 mm |
| Fuel System | Multipoint Sequential Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate Torque Assist Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Width | 780 mm |
|---|---|
| Height | 1110 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 216 kg |
| Suspension Front | 41mm Cartridge Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin RSUs with Preload Adjustment |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/90-18 |
| Tire Rear | 150/70-R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 310mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 255mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 24.4 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 180 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Usb Port | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Tubular Steel, Twin Cradle Frame |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matt Silver Ice, Jet Black, Matt Ironstone |