TVS Apache RTR 160 (2021 Edition) DD |
| Type | Air Cooled, Single Cylinder, 159.7 cc |
|---|---|
| Engine cc | 159.7 cc |
| Maxpower | 15 bhp @ 8400 rpm |
| Max torque | 13.9 Nm @ 7000 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi-Plate |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1105 mm |
| Seat Height | 180 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.50 |
| Weight | 139 kg |
| Suspension Front | Telescopic with Hydraulic Dampers. 105mm Stroke |
|---|---|
| Suspension Rear | Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) with spring aid |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-17 49P |
| Tire Rear | 110/80-17 57P |
| Brake Front | Disc With ABS |
| Brake Front Diameter | 270 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Capacity | 12V, 9Ah |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 35/35W Halogen HS1 Clearn lens with Multi-Face Reflector |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 0.5W LED- Twin triangle with prism on lens |
| Mileage | 48 Kmpl |
|---|
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Double Cradle Synchro STIFF |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |