| Type | 4 stroke, Air cooled single cylinder, SOHC, DTS-i |
|---|---|
| Engine cc | 124.5 cc |
| Maxpower | 11 Ps @ 7500 RPM |
| Max torque | 11 Nm@ 5500 RPM |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 58.00 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet type multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1085 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.30 |
| Weight | 121 kg |
| CBS | Yes |
|---|
| Suspension Front | 140 mm Fork travel, Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | 120 mm Rear Wheel travel, Nitrox (Gas filled) |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 – 17 |
| Tire Rear | 100/90 – 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|
| Battery Voltage | 12 V |
|---|---|
| Head Lamp | 12V 35/35W Halogen With LED DRL |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital Meter |
|---|---|
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Gear Display | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Pros | * Better Engine Performance With DTS-i Technology. * Better Mileage Than Most Of It’s Competitors. * Suspension System Works Great. * Ideal Seat Height And Weight. * Disk Brake At Front. |
| Cons | * Lack Of ABS And Disc Brake At The Back. * Almost No Change In Design. |
| Colors | Black-Red, Black-Blue, Black-Green, Red |