| Type | 4 – Stroke, SOHC , Single Cylinder, Twin Spark ,Compliant DT |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 11.8Bhp @ 8500RPM |
| Max torque | 11NM @ 6500RPM |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet-Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2055 mm |
|---|---|
| Width | 755 mm |
| Height | 1060 mm |
| Chassis | Double Cradle |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Fuel Tank | 11.50 liter |
| Weight | 140 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Dual Spring |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100 - 17 |
| Tire Rear | 100 / 90 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110 Kmph |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 55W/55W Halogen (AHO) |
| Turn Lamp | Halogen |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Three Part Handle Bar |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |