| Type | 1 Cylinder, 4 Stroke, 2 valve |
|---|---|
| Engine cc | 149.4 cc |
| Maxpower | 8.5kW/8500 r/min |
| Max torque | 10.0N.m/7500 r/min |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi -Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2140 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 715 mm |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 11.80 liter |
| Weight | 156 kg |
| Maxload | 150 |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Telescopic Coil Spring Oil Damped |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 90/90-17 |
| Tire Rear | 130/90-15 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|
| Battery Capacity | 12V6Ah |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Seat Type | Single |
|---|
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |