| Type | Single Cylinder, 4-valve,Liquid-cooled, FI, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 124.7 cc |
| Maxpower | 14.5 PS @ 9,250 rpm |
| Max torque | 12 Nm @ 8,000 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 47.20 mm |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Starting Method | Electric |
| Seat Height | 820 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1340 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Maxload | 135 |
| ABS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Upside Down Suspension |
|---|---|
| Suspension Rear | Aluminium Swing Arm |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Brake Front | Disc brake with four-pot brake caliper |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc brake with one-pot brake caliper, floating br |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 125 Kmph |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Tubular space frame made from steel tubes, powder-coated |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |