| Type | 4 - Stroke Petrol Engine |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 8.4Kw @ 8500 rpm |
| Max torque | 11.0 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 49.00 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Multiple wet |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 840 mm |
| Height | 1240 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Coil spring Hydraulic |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75-18 |
| Tire Rear | 90/90-18 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110 Kmph |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35W/35W 3W |
| Turn Lamp | 12V 10W |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12V 21/5W |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black With Green, Blue, Red |