| Type | Electric |
|---|---|
| Maxpower | 6 HP (Approximate) |
| Max torque | 140 NM (At Wheel) |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1970 mm |
|---|---|
| Width | 745 mm |
| Height | 1145 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Weight | 118 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Twin Tube Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-12 |
| Tire Rear | 90/90-12 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 220mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130mm |
| Topspeed | 78 Kmph |
|---|
| Battery Type | Maintenance Free, Lithium Ion (3) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.5kWh |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Scooter Type |
| Drive Type | Belt Drive |
|---|---|
| Carry Hook | No |
| Colors | White |