| Type | Four stroke, Single cylinder, Air cooled |
|---|---|
| Engine cc | 109.7 cc |
| Maxpower | 8.4 PS @ 7000 rpm |
| Max torque | 8.7 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 53.50 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Length | 1980 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1080 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.75 x 17 |
| Tire Rear | 3.00 x 17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 86 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 90 Kmph |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |